-->

Потврден шести случај на заболен од грипот А во Германија

Во Германија е потврден шести случај на лице инфицирано со вирусот H1N1 на новиот грип од типот А, соопшти денеска здравствениот Институт „Роберт Кох“.

Во соопштението се посочува дека станува збор за 38-годишен жител на германската покраина Баварија, кој се заразил од друг заболен, кој претходно се инфицирал со вирусот за време на престојот во Мексико.

Ова е втор инфициран од грипот А од истото заболено лице, откако претходно од него се зарази и една 46-годишна медицинаска сестра вработена во болницата во кој тој е хоспитализиран.

Директорот на Институтот „Роберт Кох“, Јорг Хакер информира дека ниту еден од шестмината заболени од новиот грип од типот А во Гермнаија не се наоѓа во животна опасност.

 

Copyright © 2009 selotejp.com