-->

Индиски министер загина во хеликоптерска несреќа

Истакнатиот индиски политичар Раџасехара Реди и уште четвори лица загинаа во хеликоптерска несреќа, во јужна Иднија.

Остатоците на леталото со кој патуваше главниот министер на индиската држава Андра Прадеш - Раџасехара Реди, како и телата на двајца патиници и двајца пилоти пронајдени се утрово, ден откако хеликоптерот исчезнал кај еден рид во џунглата, 70 километри источно од Курнула.

Реди (60) беше член на Конгресната партија, најголема индиска партија, пренесува британското радио Би-Би-Си. За главен министер на Андра Прадеш избран е во 2004 година, а на општите избори оваа година го освои и вториот мандат.

Хеликоптерот во кој покрај Реди биле и двајца негови соработници и двајца пилоти полетал од Хајдерабад за селото Анупали. Летот требало да трае два часа, а хеликоптерот се урнал на половина пат во шумската област Наламала.

Наламала е засолниште на маоистичките бунтовници, но федералните власти ја отфрлија можноста дека маостите го урнале хеликоптерот.

Во потрага по хеликоптерот учестуваа 11 авиони и хеликоптери и повеќе од 2.000 припадници на силите за безбедност.

Портпаролот на партијата, Џајанти Хатараџан изјави на локалната телевизија дека Реди бил „динамичен лидер“ и дека неговата смрт е трагедија.


                                                                                              [ 06-09-2009 ]

 

Copyright © 2009 selotejp.com