-->

Шпанците на чекор до СП 2010

Репрезентацијата на Шпанија убедливо со 5:0 ја победи Белгија на домашен терен и ако “црвената фурија“ победи во среда со Естонија ќе биде втората селекција од Европа што веќе обезбедила пласман во Јужна Африка 2010.

До сигурен пласман во Јужна Африка можат да бидат и Англичаните ако во среда ги совладаат Хрватите во дербито на групата 6, исто како и Србите кој со победа во Белград над Франција ќе си осигураат виза за СП 2010. Во останатите групи ќе треба минимум уште два натпревари за да се дознаат директните патници на мундијалот во Јужна Африка.

Досега веќе од поодамна Холандија има единствено обезбедено пласман на СП 2010 од европската зона.


                                                                                              [ 06-09-2009 ]

 

Copyright © 2009 selotejp.com