-->

Кливленд е првиот финалист во плејофот на Источната конференција

Тимот на Кливленд во најкраток можен рок стана првиот финалист на плејофот од Источната конференција на НБА лигата, совладувајќи ја Атланта со максимален резултат од 4:0.

Предводени од Леброн Џејмс, одлучувачката победа во полуфиналната серија КЛивленд утрово ја оствари утрово во Атланта - 84:74. Освен Џејмс, кој со 27 поени беше најефикасен актер на натпреварот, во редовите на Кливленд се истакнаа и Илгаускас (14 поени и десет скокови) и Деронте Вест кој постигна 21 поен.

Во поразениот тим се истакаа Џош Смит со 26 и Џое Џонсон со 18 поени.

Во четвртиот натпревар од полуфиналето на Западната конференција, Далас како домаќин го совлада Денвер со 119:117 и успеа да намали на 3:1.

 

Copyright © 2009 selotejp.com