-->

Седум лица приведени поради криволов на риба од Охридското езеро

Седум лица се приведени во вчерашната акција на полицијата за спречување криволов на риба од Охридското Езеро.

Како што соопшти портпаролот на Секторот за внатрешни работи – Охрид, Стефан Димоски, екипи на охридската полиција со засилување од Единицата за брзо распоредување при МВР вчера кај автокампот „Андон Дуков“ затекнале во криволов шест лица од Охрид и едно лице од Струга.

Во акцијата била вршена и проверка на неколку камп-куќи, при што се пронајдени и запленети повеќе парчиња охридска пастрмка, друг вид риба, како и значителна опрема и алати за риболов. Покрај тоа, запленети биле и 19 пенти, како и 200 мрежи во вкупна должина до 800 метри. Димоски појасни дека СВР работи на документирање на настанот по што ќе следуваат кривични пријави.

Според податоците на СВР – Охрид, од почетокот на оваа година се регистрирани шест кривични дела „незаконит риболов“, а против девет лица се поднесени кривични пријави. Минатата година се регистрирани 11 кривични дела криволов, со поднесени девет кривични пријави против 13 лица.

 

Copyright © 2009 selotejp.com