-->

Болт сака да заработува колку Бекам и Тајгер Вудс

Трикратниот олимписки првак Усаин Болт сака да стане првата ѕвезда во историјата на атлетиката која ќе заработува над 10 милиони долари годишно.

Болт моментално заработува многу помалку од најпознатите фудбалски и голферски ѕвезди. Годишните приходи на најпознатиот голфер во светот изнесуваат над 100 милиони долари, што не беше достижно и за најголемите ѕвезди во кралицата на спортовите, Карл Луис, Мајкл Џонсон, Мерион Џонс и Морис Грин, кои заработуваа од пет до седум милиони долари годишно.

Примарната цел на атлетичарот од Јамајка е да ја зголеми популарноста на овој спорт во целиот свет преку поставување на нови светски рекорди. Неговите амбиции се толку многу големи што сака да заработува колку мега популарниот Дејвид Бекам и Тајгер Вудс.

"Моите амбиции се тешко остварливи, но ќе се обидам со сите напори. Знам дека во атлетиката се заработува многу малку, меѓутоа подготвен сум да внесам нови стандарди и да се приближам до заработувачката на најголемите спортски ѕвезди како Дејвид Бекам и Тајгер Вудс", вели Болт.

Болт има договор за спонзорство со Пума, вреден 1.5 милион долари годишно. Во завршна фаза се и преговорите за потпишување спонзорство со најпознатата компанија за мобилни телефони на Карибите Гатораде и Дигицел, со која преговара за сума од 3.000.000 долари годишно.

Тој веќе почна да бара и високи хонорари за настап, како 2.500.000 долари за да настапи на Супер гран прито во Абуџа, Нигерија.

 

Copyright © 2009 selotejp.com