-->

Само три Ф1 екипи согласни за 2010

За време на гран при викендот во Шпанија се избистрија работите по прашање на прифаќање на ултиматумот од страна на ФИА, со кој Макс Мозли прогласи дека кој сака да настапува во 2010 во Формула 1 ќе мора да ја поднесе својата апликација до 29 мај оваа година, но голем број од екипите имаат забелешки на правилата кои федерацијата сака да ги имплементира од идната сезона.

Поради тоа, најпрвин Тојота, а потоа и Ред Бул и Торо Росо, отворено потврдија дека нема да ги поднесат апликациите во таква форма. Најголем дел од екипите се против системот кој сугерира двојни правила, едни за тие што ќе прифатат буџетски лимит од 45 милиони евра, а други (далеку порестриктивни од техничка страна) за оние кои ќе се определат да трошат над таа сума.

- Не верувам дека ова е единствено мислење меѓу натпреварувачите. Нема таков износ на средства кој ќе ги надомести разликите. Верував дека здравиот разум ќе надвладее, но морам да кажам дека сега сум песимист,- изјави за Ројтерс претседателот на Тојота, Џон Хаует.

 

Copyright © 2009 selotejp.com