-->

Во Сараево уапсен Бранимир Главаш

Бранимир Главаш, кој е одуден на 10 години затвор поради воени злосторства над српските цивили во Осиек во 1991 година утрово е уапсен во Сараево, врз основа на меѓународна потерница.

- Главаш денеска ќе даде изјава во Сараево, а потпа ќе биде ослободен бидејќи како државјанин на Босна и Херцеговина не може да биде испорачан во Хрватска, изјави адвокатот на Главаш, Никица Гржиќ.

Главаш во интервјуто за денешниот број на „Дневни аваз“ изјави дека сака да му се суди во БиХ, бидејќи тој процес би бил правичен. Тој истакнува дека пресудата на Жупанскиот суд во Загреб е „резултат на политичката директива на Санадер, кој адатира уште од април 2005 година“.

 

Copyright © 2009 selotejp.com