-->

Средба Груевски - Саркози

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Париз ќе се сретне со францускиот претседател Никола Саркози. На средбата во Елисејската палата, Груевски ќе побара поддршка од Франција за што поскоро симнување на шенгенската визна бариера за македонските граѓани, за старт на преговорите за членство во ЕУ и за деблокада на интеграцијата на Македонија во НАТО.

Се очекува да го повтори ставот искажан и на вчерашните средби во Брисел со еврокомесарот Оли Рен и високиот претставник на ЕУ Хавиер Солана, дека Македонија го заврши својот дел од работата во врска со визната либерализација и оти ќе ги исполни и критериумите за добивање датум за преговори.

Груевски ќе го информира Саркози и за позицијата на Македонија за спорот за името, што Грција го наметна како аргумент за блокада на македонската интеграција во НАТО, но и за тврдите и максималистички ставови и барања на Атина во однос на тоа прашање.

Визната либерализација ќе биде во фокусот и на средбата што шефот на македонската Влада ќе ја има со францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон, во чија надлежност е проблематиката со визите.

Дводневната посета на Париз, премиерот Никола Груевски, ќе ја заокружи со средби со претставници француското здружение на стопанственици МЕДЕФ и со првите луѓе на Организацијата за економска соработка и развој – ОЕЦД Хозе Анхел Гуриа и на Меѓународната организација на Франкофонијата Абду Диуф.

 

Copyright © 2009 selotejp.com