-->

Рејтинзи на играчи: Chelsea 1-1 BarcelonaChelsea:

Cech 6.0 Совладан од едиствениот шут кон неговиот гол. Несреќен во тој смисол, но сепак игра која не е на негово ниво.

Bosingwa 7.0 Невообичаен пристап кон дефанзивните обврски и неколку недозволени корнери за Дани Алвез. Напаѓачки беше многу лимитиран, заради тактиката на тимот, но и премногу придонес од Иниеста во играта на Барса по левата страна

Terry 8.0 Маршал во одбраната. Голем дел од играта на Барселона одеше по средината, каде беше тој, секогаш на место и на време, со блокади и одземени топки

Alex 7.5 Слична улога и придонес во средината на одбраната како Тери

A Cole 6.5 Значаен дел од одбраната на Челзи. Знаеше да истрча и во напад и учествуваше во акцијата за голот на Есијен.

Essien 6.0 Фудбалерот кој го реши мечот. Постигна фантастичен погодок, кој може да му конкурира и на оној на Зидан пд 2002-ра, но лоша реакција пред постигнувањето на голот на Иниеста, Требаше да биде клучна компонента во однраната на Челзи на средината, но слабата негова игра во последниот дел од натпреварот го чинеше Челзи финале

Ballack 7.0 Солиден и рационален во додавањето, но и со многу одземени топки. Загуби нерви по еден недосуден пенал, но исибено по изедначувањето

Lampard 7.5 Го наместо голот на Есијен. Стандардно добар, во игра во која тој и не можеше да дојде до израз

Malouda 8.0 Најдобар фудбалер на Челзи вчера. Единствено тој вистински играше фудбал, го примора Алвеш да се брани како никогаш досега и да нема слобода во нападот.

Anelka 6.5 Одговорен за еден од сомнителните пенали, без вистинска шанса.

Drogba 6.5 Промаши шанса за финале. Силен како секогаш, но без вистинскиот ефект


Замени
Belletti

Barcelona:

Valdes 7.0 Имаше многу одбрани и многу додавања кога Барселона требаше на крајот да игра брзо

Alves 6.5 Многу малку придонес од Алвес. Помалку во напад до вообичаеното и неколку слаби центаршутеви

Pique 8.0 Добар натпреват за Пике. Целосно го задржа Анелка и делумно Дрогба, иако не е на негов грб шансата на Дрогба за 2:0. Напаѓачите на Челзи имаа многу шанси заради отворената игра на Барселона, не заради дефанзиците

Toure 8.0 Сосема солиден во новата улога. Ги поделија обврските со Дрогба

Abidal 5.0. Среќан што не беше свирен пенал заради него, но без вистински придонес во играта на Барселона. Најслаб поединец кај гостите, слично како и во мечот со Реал Мадрид

Busquets 6.0 Подобар во второто отколку во првото полувреме, но без вистинска поддршка за навивачите

Xavi 6.5 Често ја имаше топката, имаше неколку добри додавања, но никако за чиста шанса. Не беше тој слаб колку што беше густо на 20-25 метри од голот на Челзи

Keita 5.5 Слично како Бускетс, без вистински придонес. Немаше многу игра за Челзи која тој требаше да ја сопре. Креативност секако недостига

Iniesta 7.5 Неговото темпо напредуваше со текот на натправарот. Никогаш не се предаваше и секогаш одеше на остварување на човек повеќе. Ја покажа својата техника и стрпливост. И донесе финале на Барса

Messi 5.5 Премногу лимитиран, исфрлен далеку од шеснаесетникот. Многу мал придонес во играта на својот тим

Eto'o 5.0 Како да не играше. Без шут во рамки на гол, премнопгу на лево во првото полувреме, немаше ниту дриблинзи таму, оставајќи го својот тим без централен напаѓач

 

Copyright © 2009 selotejp.com