-->

Ferrari 250 Testa Rossa проценет на 9 милиони евра

Вредноста на Ferrari 250 Testa Rossa од 1957 година е проценета на 9.020.000 евра, што е рекорд за колекционерски тип на оваа автомобилска марка, стои во известувањето на Ferrari.

ferrari-250 by you.

Моделот 250 Testa Rossa e еден од 34-те примероци произведени во фабриките на Ferrari во Маранело, а има освоено повеќе награди на трките во Јужна и Северна Америка.

Досегашниот рекорд го држеше Ferrari California Spider од 1961, кој му припаѓаше на американскиот актер Џејмс Кобурн, а неговата вредност беше проценета на 7.040.000 евра.

 

Copyright © 2009 selotejp.com