-->

iPhone 3G S се продаде во милион примероци

Американскиот информатички гигант „Apple“ викендов, само неколку дена по лансирањето на својот нов „iPhone 3G S“, успеа да продаде милион примероци, јавија светските агенции.

„Apple“ исто така соопшти дека за неколку дена шест милиони пати е преземен новиот оперативен систем за iPhone – „iPhone OS 3.0“.

Голем број аналитичари беа убедени дека „iPhone 3G S“ нема да се продава така добро како „iPhone 3G“ поради малите разлики меѓу двата модела, како и поради тоа што „Apple“ слабо ја рекламираше новата верзија на телефонот.

Соопштението за печат за остварениот успех на „iPhone 3G S“ вчера го потпиша главниот извршен директор на „Apple“ Стив Џобс, кој на овој начин после долго боледување, после пресадување на црниот дроб, повторно се врати на работа.

Џобс изјави дека „корисниците гласале и оти iPhone победил“.

 

Copyright © 2009 selotejp.com