-->

Папата хоспитализиран по пад во бања

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесети денеска е примен во болница во италијанскиот град Аоста, откако полесно се повредил при пад во бањата.

Портпаролот на Ватикан, Фредерико Ломбарди изјави дека „не е ништо сериозно“ и дека папата заминал на преглед во болница откако утрово се лизнал во бањата.

Инцидентот се случил додека 82-годишниот поглавар на Римокатоличката црква бил на одмор во Северна Италија.

Медиумите, повикувајќи се на болнички извори, јавуваат дека папата се здобил со полесна фрактура на зглобот, и дека ќе одржи миса.


Сподели                                                                                                                 [ 19-07-2009 ]


 

Copyright © 2009 selotejp.com