-->

Магична капсула за здраво срце

Британските научници развиле чудотворна таблета која има бројни придобивки за организмот. Нејзината примена ќе доведе во таква состојба на организмот како да се придржувате на медитеранскиот начин на исхрана.

Една капсула Атеронон дневно го намалува талогот на масти во артериите и спречува болести на срцето и мозочен удар. Чудесната пилула би можела да спаси милиони животи.

Таблетата која ќе служи како надоместок во исхраната содржи антиоксиданс ликопен, од кој се состои доматот. Секоја таблета ќе има ефект исто како да сте изеле три килограми зрели домати.

Многу истражувања покажаа дека медитеранскиот начин на исхрана, која вклучува многу домати, риба, зеленчук, зрнести плодови и маслиново масло, значително го намалува холестеролот и помага во спречување на кардиоваскуларните болести.

Атерононот беше развиен од страна на научници од Универзитетот во Кембриџ, кои го комбинирале ликопенот со млеко од сурутка.

Капсулата пробно ја тестираа 150 пациенти со срцеви болести, кои ја земаа еднаш дневно.

Откриено е дека почнале да им се намалуваат талозите на масти во артериите во само два месеци, без несакани ефекти.


                                                                                              [ 31-08-2009 ]

 

Copyright © 2009 selotejp.com