-->

Потона бродот "Илинден" во Охридско езеро

Во водите на Охридското Езеро, на потегот над плажата "Корали" претпладнево потона бродот "Илинден", јавува охридското радио “Супер радио“, пренесува агенцијата Инпрес. Според неофицијални информации досега се извлечени 17 мртви тела.

Според очевидците во моментот на несреќата на бродот имало група од педесетина бугарски туристи кои биле на туристички разгледување на езерото. На помош веднаш пристигнале и бродовите "Галеб" и "Александрија" кои помогнале при спасувањето на туристите од водите на езерото.

Екипи на СВР Охрид, противпожарната станица и медицински лица од општата болница во Охрид пристигнаа на местото на настанот.

Според неофицијални информации досега се извлечени 17 мртви тела. Се уште не се знаат причините за потонувањето на бродот, но се шпекулира дека потонал од претовар.


                                                                                              [ 05-09-2009 ]

 

Copyright © 2009 selotejp.com