-->

Нема настрадани во хеликоптерската несреќа

Цивилниот хеликоптер со 18 патници и членови на екипажот со срушил во Северното море, пред источниот брег на Шкотска, соопштуваат во средата од британското министерство за одбрана и крајбрежна стража. Спасувачките екипи ги нашле и ги префрлиле на сигурно сите 18 патници и членовите на екипажот.Спасувачките екипи ги евакуирале сите 18 патници и членовите на екипажот на хеликоптерот, кој се урнал во Северно море кај брегот на Шкотска, соопштила крајбрежната стража.

Портпаролката на службата потврдила дека сите спасени биле на безбедно.

Хеликоптерот “Супер пума“ се урнал на околу 190 километри од пристанишниот град Абердин, додека летал кон нафтена платформа, соопштила претставничката за печат на британското министерство за одбрана, пренесува Ројтерс.

 

Copyright © 2009 selotejp.com