-->

Платата на Роналдо ќе изнесува 13 милиони евра годишно!

Откако оствари рекорден трансфер во историјата на фудбалот, од 94 милиони евра, Португалецот од Реал, Кристијно Роналдо во Реал ќе биде плаќан со рекордни 13 милиони евра годишно, тврдат во мадридскиот спортски дневник Marca.

Според пишувањето на Marca, годишната плата на досегашниот напаѓач на Манчестер Јунајтед ќе изнесува 13 милиони евра. Со тоа Роналдо ќе застане на чело на листата на најдобро платени фудбалери во историјата на овој спорт. Досега рекордот од 12 милиони евра годишно го држеше центарфотот на Интер, Златан Ибрахимовоќ. Исто така, прв пат во историјата еден фудбалер ќе игра за плата повисока од милион евра месечно.

Според ова испаѓа дека 24 – годишниот фудбалер ќе заработува повеќе од Раул, кој беше најдобро платениот фудбалер на Реал.

Во весникот исто така се наведува дека Реал ќе го претстави своето спектакуларно засилување уште идната недела.

 

Copyright © 2009 selotejp.com