-->

Два слаби потреси во валандовско

Земјотрес со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала утринава во 6 часот и 49 минути е почувствуван во Богданци.

Предходно земјотрес бил почувствуван во 6:15 часот во Валандово, Гевгелија, Богданци и околните населени места со интензитет од 3 до 4 степени според Европската макросеизмичка скала

Како што соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, епицентарот се наоѓа на околу 130 километри југоисточно од Скопје и потекнува од валандовското епицентрално подрачје.

 

Copyright © 2009 selotejp.com