-->

Mалкович со награда за животно дело

Актерот, режисер и продуцент Џон Малкович на фестивалот во Карлови Вари ќе добие награда за животно дело за особениот придонес кон филмската уметност.

Филмскиот фестивал во Карлови Вари објави дека Кристалниот глобус за животно дело на 44-то издание на овој фестивал ќе го добие американскиот филмски и театарски актер Џон Малкович. На спомнатиот фестивал Малкович ќе се претстави со режисерското првенче The Dancer Upstairs и документарецот Which Way Home.

Фестивалот во Карлови Вари, Чешка, спаѓа меѓу фестивалите од А категорија како што се и фестивалите во Кан, Берлин, Венеција и Сан Себастијан.

55 годишниот Малкович, кој е има хрватско потекло, кариерата ја започна во Chicago's Steppenwolf Theatre во 1976 година, а 8 години подоцна за прв пат се појавува и на големото платно со улогата во „Places in the Heart“ и заработува номинација за Оскар за најдобра машка споредна улога. Останатото е - историја.

 

Copyright © 2009 selotejp.com